Osteopat Andreas Lennartsson ABAktiv

559012-6107AktiebolagRegistrerat 2015MÖLNLYCKE

Finansiell översikt

419 076 kr+8,8%
Omsättning 2025
+2,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0200 tusen400 tusen600 tusen2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
050 tusen100 tusen150 tusen2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar51 964118 013113 12062 33775 78357 933119 352
Summa anläggningstillgångar4 6392 32024 32018 24012 1606 0800
Summa tillgångar56 603120 333137 44080 57787 94364 013119 352
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder14 3348 99810 83611 78111 78010 81634 968
Långfristiga skulder6 68011 90611 9069 75315 09515 09515 095
Summa skulder21 01420 90422 74221 53426 87525 91150 063
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−53 12663 84015 270−55 6552 025−22 96531 186
Summa eget kapital35 58999 429114 69859 04361 06838 10269 289
Resultaträkning
Nettoomsättning368 000327 000349 000260 000395 000385 072419 076
Rörelseresultat−53 14963 78315 218−55 7011 922−23 01931 139
EBITDA−50 82966 10323 618−49 6218 002−16 93937 219
Resultat före skatt−53 12663 84015 270−55 6552 025−22 96531 186
Årets resultat−53 12663 84015 270−55 6552 025−22 96531 186
Personalkostnader259 581110 310159 116169 707221 912218 384239 667
Avskrivningar2 3202 3208 4006 0806 0806 0806 080
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i MÖLNLYCKE

Sammanfattning: Osteopat Andreas Lennartsson AB

Översikt

Osteopat Andreas Lennartsson AB (org.nr 559012-6107) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Mölnlycke. Bransch enligt SCB: dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 419 076 kr, vilket är 8,8 % mer än året innan (385 072 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 31 186 kr (7,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 419 076 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 119 352 kr och det egna kapitalet 69 289 kr (soliditet 58,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.