CANITA ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 578 513 | 590 902 | 661 071 | 724 806 | 941 357 | 661 094 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 480 000 |
| Summa tillgångar | 578 513 | 590 902 | 661 071 | 724 806 | 941 357 | 1 141 094 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 328 762 | 325 568 | 397 879 | 400 410 | 451 170 | 499 405 |
| Långfristiga skulder | — | — | 1 904 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 328 762 | 325 568 | 399 783 | 400 410 | 451 170 | 499 405 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 182 680 | 195 583 | 175 954 | 243 109 | 385 791 | 371 502 |
| Summa eget kapital | 249 751 | 265 334 | 261 288 | 324 396 | 490 187 | 641 689 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 138 751 | 1 183 200 | 1 209 646 | 1 271 716 | 1 483 081 | 1 582 000 |
| Rörelseresultat | 232 728 | 246 765 | 220 834 | 303 409 | 482 622 | 454 120 |
| Resultat före skatt | 232 728 | 246 765 | 221 552 | 306 151 | 486 187 | 459 467 |
| Årets resultat | 182 680 | 195 583 | 175 954 | 243 109 | 385 791 | 371 502 |
| Personalkostnader | 819 170 | 838 804 | 883 209 | 874 938 | 922 897 | 1 007 269 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 180 000 | 180 000 | 220 000 | 220 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: CANITA AB
Översikt
CANITA AB (org.nr 559010-7933) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 582 000 kr, vilket är 6,7 % mer än året innan (1 483 081 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 371 502 kr (23,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 582 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 141 094 kr och det egna kapitalet 641 689 kr (soliditet 56,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.