Abimetic AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 47 525 | 11 808 | 11 094 | 8 084 | 313 626 | 272 207 | 276 834 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 50 000 | 50 000 | 58 000 | 58 000 | 158 000 | 258 000 |
| Summa tillgångar | 47 525 | 61 808 | 61 094 | 66 084 | 371 626 | 430 207 | 534 834 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 331 | 3 162 | 3 162 | 3 162 | 3 162 | 4 707 | 5 658 |
| Långfristiga skulder | — | 15 000 | 15 000 | 0 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 1 331 | 18 162 | 18 162 | 3 162 | 3 162 | 4 707 | 5 658 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 806 | −2 549 | −714 | 19 990 | 305 542 | 157 037 | 203 676 |
| Summa eget kapital | 46 194 | 43 646 | 42 932 | 62 922 | 368 464 | 425 500 | 529 176 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −3 806 | −2 549 | −714 | −10 | −700 | −840 | −840 |
| Resultat före skatt | −3 806 | −2 549 | −714 | 19 990 | 305 542 | 158 582 | 204 627 |
| Årets resultat | −3 806 | −2 549 | −714 | 19 990 | 305 542 | 157 037 | 203 676 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 100 000 | 100 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Abimetic Aktiebolag
Översikt
Abimetic Aktiebolag (org.nr 559010-6497) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 203 676 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 534 834 kr och det egna kapitalet 529 176 kr (soliditet 98,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.