Vera Gaberi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 551 401 | 1 586 245 | 1 184 523 | 963 559 | 634 144 | 613 350 | 783 657 | 1 298 359 |
| Summa anläggningstillgångar | 132 000 | 0 | — | — | — | — | 17 960 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 683 401 | 1 586 245 | 1 184 523 | 963 559 | 634 144 | 613 350 | 801 617 | 1 298 359 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 129 054 | 254 810 | 486 038 | 423 231 | 541 103 | 537 996 | 619 481 | 310 768 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 731 588 | 712 804 | 615 815 | 553 008 | 541 103 | 537 996 | 619 481 | 400 079 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 298 191 | 93 503 | −14 733 | −158 156 | −317 509 | −167 687 | 106 780 | 716 144 |
| Summa eget kapital | 951 813 | 873 441 | 568 708 | 410 551 | 93 041 | 75 354 | 182 136 | 898 280 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 475 805 | 1 147 343 | 795 749 | 319 512 | 245 614 | −4 | 277 966 | 712 149 |
| Rörelseresultat | 514 409 | −21 524 | −343 094 | −158 163 | −447 265 | −169 537 | 103 057 | 858 063 |
| EBITDA | 558 409 | 22 476 | −343 094 | — | — | — | 107 547 | 858 063 |
| Resultat före skatt | 383 844 | 122 776 | −14 733 | −158 156 | −317 509 | −167 687 | 106 780 | 771 338 |
| Årets resultat | 298 191 | 93 503 | −14 733 | −158 156 | −317 509 | −167 687 | 106 780 | 716 144 |
| Personalkostnader | 688 998 | 983 081 | 970 701 | 307 854 | 521 519 | 16 167 | 21 822 | 20 248 |
| Avskrivningar | 44 000 | 44 000 | 0 | — | — | — | 4 490 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 290 000 | — | — | 0 | 0 | 0 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vera Gaberi AB
Översikt
Vera Gaberi AB (org.nr 559010-4575) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Sköndal. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 712 149 kr, vilket är 156 % mer än året innan (277 966 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 716 144 kr (101 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 712 149 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 298 359 kr och det egna kapitalet 898 280 kr (soliditet 69,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.