Signaturresor ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 090 636 | 1 208 667 | 1 162 652 | 1 439 514 | 1 268 528 | 1 187 330 | 1 351 865 | 275 867 |
| Summa anläggningstillgångar | 70 487 | 41 430 | 21 430 | 0 | — | — | 0 | 380 000 |
| Summa tillgångar | 2 161 123 | 1 250 097 | 1 184 082 | 1 439 514 | 1 268 528 | 1 187 330 | 1 351 865 | 655 867 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 957 082 | 248 265 | 180 650 | 424 585 | 213 674 | 125 858 | 749 923 | 241 016 |
| Långfristiga skulder | 582 270 | 354 000 | 550 000 | 321 000 | 321 000 | 321 000 | 0 | 0 |
| Summa skulder | 1 539 352 | 602 265 | 730 650 | 818 595 | 620 956 | 533 140 | 836 204 | 333 298 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 057 | 26 061 | 1 600 | 167 487 | 26 653 | 6 618 | 11 471 | 6 908 |
| Summa eget kapital | 621 771 | 647 832 | 453 432 | 620 919 | 647 572 | 654 190 | 515 661 | 322 569 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 3 628 554 | 2 432 605 | 558 213 | 857 472 | 531 233 | 470 031 | 1 322 378 | 1 204 182 |
| Rörelseresultat | −145 127 | 53 783 | 1 611 | 287 447 | 48 207 | 10 744 | 4 709 | 1 214 |
| EBITDA | −121 901 | 85 172 | 21 611 | 308 877 | 48 207 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 634 | 35 034 | 2 035 | 214 359 | 34 853 | 10 513 | 17 039 | 11 258 |
| Årets resultat | −1 057 | 26 061 | 1 600 | 167 487 | 26 653 | 6 618 | 11 471 | 6 908 |
| Personalkostnader | 397 266 | 289 124 | 386 774 | 12 843 | 53 365 | 69 591 | 302 266 | 230 278 |
| Avskrivningar | 23 226 | 31 389 | 20 000 | 21 430 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | — | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 200 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Signaturresor AB
Översikt
Signaturresor AB (org.nr 559010-0490) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Ekerö. Bransch enligt SCB: researrangemang (SNI 79120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 204 182 kr, vilket är 8,9 % mindre än året innan (1 322 378 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 6 908 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 470 031 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 655 867 kr och det egna kapitalet 322 569 kr (soliditet 49,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.