Gemla Lackering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 867 796 | 2 303 367 | 1 207 689 | 1 723 358 | 1 795 157 |
| Summa anläggningstillgångar | 440 835 | 543 685 | 2 074 381 | 1 998 015 | 1 921 649 |
| Summa tillgångar | 2 308 631 | 2 847 052 | 3 282 070 | 3 721 373 | 3 716 806 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 294 854 | 223 373 | 376 288 | 303 772 | 311 619 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 735 779 | 822 434 | 1 027 075 | 1 123 930 | 1 274 085 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 277 696 | 451 766 | 230 377 | 342 448 | 445 277 |
| Summa eget kapital | 1 572 852 | 2 024 618 | 2 254 995 | 2 597 443 | 2 442 721 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 537 000 | 2 980 000 | 2 766 000 | 2 831 000 | 2 973 000 |
| Rörelseresultat | 346 917 | 713 141 | 328 707 | 599 085 | 708 005 |
| EBITDA | 395 633 | 790 291 | 425 055 | 675 451 | 784 371 |
| Resultat före skatt | 348 099 | 577 038 | 276 984 | 430 848 | 565 257 |
| Årets resultat | 277 696 | 451 766 | 230 377 | 342 448 | 445 277 |
| Personalkostnader | 1 211 717 | 1 331 665 | 1 401 705 | 1 381 759 | 1 364 643 |
| Avskrivningar | 48 716 | 77 150 | 96 348 | 76 366 | 76 366 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 600 000 | 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gemla Lackering AB
Översikt
Gemla Lackering AB (org.nr 559009-1160) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Gemla. Bransch enligt SCB: slutbehandling av varor av trä (SNI 16270).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 973 000 kr, vilket är 5,0 % mer än året innan (2 831 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 445 277 kr (15,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 486 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 716 806 kr och det egna kapitalet 2 442 721 kr (soliditet 65,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.