Västergensjö Lantbruk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 532 922 | 2 882 550 | 2 772 483 | 2 749 487 | 2 798 129 | 2 658 139 | 3 266 757 | 3 401 154 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 217 272 | 3 636 069 | 3 130 812 | 2 899 939 | 5 316 835 | 4 883 034 | 5 097 976 | 6 569 306 |
| Summa tillgångar | 6 750 194 | 6 518 619 | 5 903 295 | 5 649 426 | 8 114 964 | 7 541 173 | 8 364 733 | 9 970 460 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 569 747 | 472 358 | 524 213 | 534 597 | 1 391 230 | 728 789 | 496 710 | 556 544 |
| Långfristiga skulder | 3 635 444 | 3 269 009 | 2 502 660 | 2 158 400 | 1 886 063 | 1 704 313 | 1 543 563 | 1 419 500 |
| Summa skulder | 5 861 667 | 5 260 018 | 4 335 205 | 3 966 441 | 5 048 780 | 4 204 800 | 3 805 926 | 3 583 292 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 17 639 | 370 074 | 309 489 | 414 895 | 1 533 199 | 570 189 | 1 372 434 | 1 828 361 |
| Summa eget kapital | 888 527 | 1 258 601 | 1 568 090 | 1 682 985 | 3 066 184 | 3 336 373 | 4 558 807 | 6 387 168 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 369 000 | 2 365 000 | 2 502 000 | 2 557 000 | 3 714 000 | 3 057 000 | 4 523 000 | 5 095 000 |
| Rörelseresultat | 114 273 | 409 627 | 257 787 | 541 245 | 2 220 215 | 773 243 | 1 592 697 | 2 082 013 |
| EBITDA | 933 513 | 1 421 954 | 1 332 145 | 1 659 442 | 2 860 873 | 1 550 881 | 2 411 394 | 2 907 424 |
| Resultat före skatt | 25 189 | 471 535 | 394 359 | 523 413 | 1 869 823 | 759 989 | 1 713 765 | 2 305 014 |
| Årets resultat | 17 639 | 370 074 | 309 489 | 414 895 | 1 533 199 | 570 189 | 1 372 434 | 1 828 361 |
| Personalkostnader | 1 028 020 | 1 052 065 | 989 765 | 1 014 280 | 1 062 397 | 1 083 716 | 1 085 999 | 1 013 375 |
| Avskrivningar | 819 240 | 1 012 327 | 1 074 358 | 1 118 197 | 640 658 | 777 638 | 818 697 | 825 411 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Västergensjö Lantbruk AB
Översikt
Västergensjö Lantbruk AB (org.nr 559009-0592) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Bredbyn. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 095 000 kr, vilket är 12,6 % mer än året innan (4 523 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 828 361 kr (35,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 547 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 9 970 460 kr och det egna kapitalet 6 387 168 kr (soliditet 64,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.