Dermcris ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 734 000 | 1 466 000 | 1 714 000 | 1 680 000 | 1 586 000 |
| Årets resultat | 460 745 | 283 568 | 324 699 | 173 019 | 167 866 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 164 300 | 1 044 204 | 1 117 151 | 1 093 573 | 902 778 |
| Summa skulder | 636 727 | 708 064 | 656 312 | 659 714 | 601 054 |
| Summa eget kapital | 527 573 | 336 140 | 460 839 | 433 859 | 301 724 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 475 000 | 200 000 | 200 000 | 300 000 | 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dermcris AB
Översikt
Dermcris AB (org.nr 559008-7887) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Tullinge. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 586 000 kr, vilket är 5,6 % mindre än året innan (1 680 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,1 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 167 866 kr (10,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 586 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 902 778 kr och det egna kapitalet 301 724 kr (soliditet 33,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.