TAIF Marknad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 9 153 | 691 | 1 340 | 90 138 | 71 989 | 21 137 | 374 385 |
| Summa anläggningstillgångar | 350 000 | 350 000 | 350 000 | 350 000 | 350 000 | 50 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 359 153 | 350 691 | 351 340 | 440 138 | 421 989 | 71 137 | 374 385 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 24 333 | 73 696 | 38 450 | 23 347 | 27 842 | 8 802 | 164 065 |
| Långfristiga skulder | 65 000 | 65 000 | 151 800 | 87 300 | 47 300 | 0 | — |
| Summa skulder | 119 333 | 138 696 | 190 250 | 110 647 | 75 142 | 8 802 | 164 065 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 71 317 | −27 825 | −50 905 | 168 401 | 17 356 | −284 512 | 147 985 |
| Summa eget kapital | 239 820 | 211 995 | 161 090 | 329 491 | 346 847 | 62 335 | 210 320 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 444 308 | 77 | 0 | 487 719 | 428 335 | 466 101 | 1 023 009 |
| Rörelseresultat | 81 146 | −57 210 | −50 789 | 191 792 | 22 147 | −279 047 | 188 151 |
| Resultat före skatt | 90 865 | −27 825 | −50 905 | 191 744 | 21 855 | −280 209 | 186 970 |
| Årets resultat | 71 317 | −27 825 | −50 905 | 168 401 | 17 356 | −284 512 | 147 985 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | 58 495 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: TAIF Marknad AB
Översikt
TAIF Marknad AB (org.nr 559007-9751) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Tingsryd. Bransch enligt SCB: mobil restaurangverksamhet (SNI 56120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 023 009 kr. Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 147 985 kr (14,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 023 009 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 374 385 kr och det egna kapitalet 210 320 kr (soliditet 56,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.