AM Gruppen Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 40 229 | 38 979 | 642 180 | 1 002 930 | 1 501 302 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 9 633 144 | 9 166 806 | 8 692 605 |
| Summa tillgångar | 40 229 | 38 979 | 10 275 324 | 10 169 736 | 10 193 907 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 13 694 | 13 694 | 10 225 142 | 653 641 | 547 459 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 13 694 | 13 694 | 10 225 142 | 653 641 | 575 459 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 250 | −1 250 | −200 103 | 127 011 | 102 353 |
| Summa eget kapital | 26 535 | 25 285 | 50 182 | 9 516 095 | 9 618 448 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 375 000 | 500 000 | 500 000 |
| Rörelseresultat | −1 250 | −1 250 | 26 128 | −75 697 | 117 168 |
| EBITDA | — | — | 375 798 | 390 641 | 573 895 |
| Resultat före skatt | −1 250 | −1 250 | −200 103 | 127 011 | 120 017 |
| Årets resultat | −1 250 | −1 250 | −200 103 | 127 011 | 102 353 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 349 670 | 466 338 | 456 727 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: AM Gruppen Invest AB
Översikt
AM Gruppen Invest AB (org.nr 559007-9736) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Norra Sorunda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 500 000 kr, i nivå med året innan. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 102 353 kr (20,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 10 193 907 kr och det egna kapitalet 9 618 448 kr (soliditet 94,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.