Skärmon Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 928 163 | 1 015 222 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 769 517 | 6 481 442 |
| Summa tillgångar | 7 697 680 | 7 496 664 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 628 322 | 3 610 184 |
| Långfristiga skulder | 2 650 000 | 2 450 000 |
| Summa skulder | 6 431 322 | 6 214 636 |
| Aktiekapital | 500 000 | 500 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 138 193 | 15 670 |
| Summa eget kapital | 1 266 358 | 1 282 028 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 648 000 | 1 240 000 |
| Rörelseresultat | 363 335 | 115 765 |
| EBITDA | 775 642 | 572 160 |
| Resultat före skatt | 179 926 | 19 468 |
| Årets resultat | 138 193 | 15 670 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 412 307 | 456 395 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Skärmon Fastigheter AB
Översikt
Skärmon Fastigheter AB (org.nr 559007-3549) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Töcksfors. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 240 000 kr, vilket är 24,8 % mindre än året innan (1 648 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 15 670 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 496 664 kr och det egna kapitalet 1 282 028 kr (soliditet 17,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.