Lokalen i Malmö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 122 655 | 195 175 | 227 220 | 243 710 | 241 316 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 122 655 | 195 175 | 227 220 | 243 710 | 241 316 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 76 252 | 130 206 | 112 263 | 108 055 | 88 795 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 76 252 | 130 206 | 122 263 | 123 055 | 108 795 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −26 834 | 18 566 | 39 988 | 15 699 | 11 865 |
| Summa eget kapital | 46 403 | 64 969 | 104 957 | 120 655 | 132 521 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 238 000 | 305 000 | 368 000 | 350 000 | 373 000 |
| Rörelseresultat | −26 821 | 18 535 | 57 599 | 22 809 | 20 304 |
| Resultat före skatt | −26 834 | 18 566 | 48 143 | 19 761 | 15 404 |
| Årets resultat | −26 834 | 18 566 | 39 988 | 15 699 | 11 865 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Malmö Frimurare Byggnads Aktiebolag
- Maskin och Inventarie Aktiebolaget
- Skanska Fastigheter Malmö AB
- E.ON Fastigheter Sverige Aktiebolag
- Krukmakaren Fastighets AB
- Aktiebolaget Chr. Jensen
- OVERLINE AB
- Revisionsfirman Sven-Erik Nilsson Aktiebolag
- von Walter Fastigheter AB
- Volito Fastighetsförvaltning Aktiebolag
Sammanfattning: Lokalen i Malmö AB
Översikt
Lokalen i Malmö AB (org.nr 559006-7426) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 373 000 kr, vilket är 6,6 % mer än året innan (350 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 11 865 kr (3,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 241 316 kr och det egna kapitalet 132 521 kr (soliditet 54,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.