MRC Bemanning Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 87 172 | 1 117 712 | 1 139 362 | 1 073 207 | 868 057 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 87 172 | 1 117 712 | 1 139 362 | 1 073 207 | 868 057 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 37 172 | 700 091 | 843 231 | 503 871 | 301 954 |
| Långfristiga skulder | 0 | 363 233 | 242 264 | 437 757 | 483 728 |
| Summa skulder | 37 172 | 1 063 324 | 1 085 495 | 941 628 | 785 682 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −33 460 | 4 388 | −913 290 | 27 712 | −49 204 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 54 388 | 53 867 | 131 579 | 82 375 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 65 000 | 479 000 | 3 089 000 | 3 093 000 | 518 000 |
| Rörelseresultat | −105 177 | −613 055 | −879 282 | 61 526 | −115 541 |
| Resultat före skatt | −33 460 | 4 388 | −913 290 | 27 712 | −49 204 |
| Årets resultat | −33 460 | 4 388 | −913 290 | 27 712 | −49 204 |
| Personalkostnader | 159 159 | 685 268 | 3 141 192 | 2 229 773 | 376 784 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 6 | 6 | 4 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MRC Bemanning Måleri AB
Översikt
MRC Bemanning Måleri AB (org.nr 559006-6758) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: personaluthyrning (SNI 78201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 518 000 kr, vilket är 83,3 % mindre än året innan (3 093 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 68,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 49 204 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 518 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 868 057 kr och det egna kapitalet 82 375 kr (soliditet 9,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.