Sommer Creative ABAktiv

559006-2674AktiebolagRegistrerat 2015TÄBY

Finansiell översikt

1 kr−100,0%
Omsättning 2025
−77,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2018–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn20182019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 125 000 kr.

Historik
2025125 000 kr
2024250 000 kr
2023600 000 kr
2022100 000 kr
2021190 000 kr
202035 000 kr
201975 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning22419 5001 161 9521
Årets resultat173 5194 951636 835392 889−59 498
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar344 597158 255819 280588 776177 493
Summa skulder2 9801 686125 877102 484698
Summa eget kapital341 617156 569693 403486 292176 795
Anställda—————
Föreslagen utdelning190 000100 000600 000250 000125 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Sommer Creative AB

Översikt

Sommer Creative AB (org.nr 559006-2674) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 kr, vilket är 100,0 % mindre än året innan (1 161 952 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 77,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 59 498 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 177 493 kr och det egna kapitalet 176 795 kr (soliditet 99,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 125 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.