Rohdins Murning & Eldstäder ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 608 774 | 514 754 | 350 195 | 571 361 | 655 808 | 677 256 | 589 860 | 594 391 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 240 | 5 120 | 0 | — | 110 852 | 83 140 | 55 428 | 6 099 |
| Summa tillgångar | 619 014 | 519 874 | 350 195 | 571 361 | 766 660 | 760 396 | 645 288 | 600 490 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 215 404 | 188 472 | 125 236 | 143 656 | 251 260 | 114 471 | 230 830 | 166 976 |
| Långfristiga skulder | 0 | 72 550 | 18 127 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 319 181 | 261 022 | 143 363 | 182 656 | 326 117 | 229 714 | 238 730 | 173 075 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 15 256 | −40 981 | −52 020 | 181 873 | 51 838 | 90 139 | −124 124 | 20 856 |
| Summa eget kapital | 299 833 | 258 852 | 206 832 | 388 705 | 440 543 | 530 682 | 406 558 | 427 415 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 030 000 | 1 996 000 | 1 389 000 | 1 835 000 | 1 726 000 | 2 206 000 | 1 570 000 | 1 661 000 |
| Rörelseresultat | 27 073 | −143 730 | −49 932 | 246 549 | 100 088 | 147 390 | −230 806 | 13 804 |
| EBITDA | 32 193 | −138 610 | −44 812 | 246 549 | 127 800 | 175 102 | −203 094 | 19 903 |
| Resultat före skatt | 21 759 | −40 981 | −52 020 | 207 392 | 65 551 | 110 286 | −124 124 | 20 856 |
| Årets resultat | 15 256 | −40 981 | −52 020 | 181 873 | 51 838 | 90 139 | −124 124 | 20 856 |
| Personalkostnader | 901 276 | 909 764 | 671 111 | 671 454 | 676 050 | 857 688 | 806 130 | 677 525 |
| Avskrivningar | 5 120 | 5 120 | 5 120 | 0 | 27 712 | 27 712 | 27 712 | 6 099 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rohdins Murning & Eldstäder AB
Översikt
Rohdins Murning & Eldstäder AB (org.nr 559005-0158) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Bredaryd.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 661 000 kr, vilket är 5,8 % mer än året innan (1 570 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 20 856 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 661 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 600 490 kr och det egna kapitalet 427 415 kr (soliditet 71,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.