Bepohus ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 709 346 | 20 | 162 | 8 229 | 4 271 | 246 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 775 070 | 1 738 577 | 1 899 410 | 1 858 917 | 1 818 424 | 1 777 931 |
| Summa tillgångar | 2 484 416 | 1 738 597 | 1 899 572 | 1 867 146 | 1 822 695 | 1 778 177 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 18 496 | 18 496 | 17 968 | 17 968 | 19 968 | 26 524 |
| Långfristiga skulder | 2 377 002 | 1 536 080 | 1 693 818 | 1 628 027 | 1 672 355 | 1 559 872 |
| Summa skulder | 2 395 498 | 1 554 576 | 1 711 786 | 1 645 995 | 1 692 323 | 1 586 396 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −113 191 | −104 897 | 3 765 | 33 365 | 9 221 | 61 409 |
| Summa eget kapital | 88 918 | 184 021 | 187 786 | 221 151 | 130 372 | 191 781 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 61 000 | 60 000 | 160 000 | 180 000 | 225 000 | 240 000 |
| Rörelseresultat | −113 191 | −104 861 | 3 878 | 33 487 | 9 516 | 62 701 |
| EBITDA | −76 698 | −68 368 | 43 045 | 73 980 | 50 009 | 103 194 |
| Resultat före skatt | −113 191 | −104 897 | 3 765 | 33 365 | 9 221 | 62 597 |
| Årets resultat | −113 191 | −104 897 | 3 765 | 33 365 | 9 221 | 61 409 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 36 493 | 36 493 | 39 167 | 40 493 | 40 493 | 40 493 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bepohus AB
Översikt
Bepohus AB (org.nr 559004-7865) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Lerdala. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 240 000 kr, vilket är 6,7 % mer än året innan (225 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 31,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 61 409 kr (25,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 778 177 kr och det egna kapitalet 191 781 kr (soliditet 10,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.