Stockholm schakt & grus ABAktiv

559003-9136AktiebolagRegistrerat 2015ENSKEDE

Finansiell översikt

18 230 231 kr+1,2%
Omsättning 2025
+0,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
010 mn20 mn30 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn20212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
20240 kr
20230 kr
2022400 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar3 283 6943 815 9433 299 2562 649 8432 481 796
Summa anläggningstillgångar7 295 1457 668 6727 460 1086 331 2754 329 772
Summa tillgångar10 578 83911 484 61510 759 3648 981 1186 811 568
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder3 802 0664 193 8744 505 5983 598 3332 998 977
Långfristiga skulder4 959 4205 001 2555 259 1654 080 8982 822 844
Summa skulder9 421 24410 061 4849 764 7637 979 2315 821 821
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)219 658565 536−28 5307 286−12 140
Summa eget kapital1 157 5951 423 131994 6011 001 887989 747
Resultaträkning
Nettoomsättning17 658 32023 722 27922 592 48018 008 24718 230 231
Rörelseresultat232 5711 153 449−349 168721 256−46 625
EBITDA2 176 4603 447 0492 268 7373 118 9321 954 878
Resultat före skatt290 785662 515−28 53016 2448 713
Årets resultat219 658565 536−28 5307 286−12 140
Personalkostnader6 552 9906 871 4745 537 5595 226 6965 022 763
Avskrivningar1 943 8892 293 6002 617 9052 397 6762 001 503
Övriga nyckeltal
Anställda1212988
Föreslagen utdelning—400 000000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Stockholm schakt & grus AB

Översikt

Stockholm schakt & grus AB (org.nr 559003-9136) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Enskede. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 18 230 231 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (18 008 247 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 12 140 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 2 278 779 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 811 568 kr och det egna kapitalet 989 747 kr (soliditet 14,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag