Rastens Mejeri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 331 003 | 315 078 | 235 933 | 302 823 | 127 221 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 397 848 | 2 259 201 | 2 031 923 | 1 894 891 | 1 757 859 |
| Summa tillgångar | 2 728 851 | 2 574 279 | 2 267 856 | 2 197 714 | 1 885 080 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 844 409 | 116 862 | 247 325 | 438 279 | 168 352 |
| Långfristiga skulder | 1 718 661 | 1 594 803 | 1 135 098 | 986 008 | 1 084 894 |
| Summa skulder | 2 563 070 | 1 711 665 | 1 382 423 | 1 424 287 | 1 253 246 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −66 960 | 125 041 | 22 819 | −62 006 | −141 593 |
| Summa eget kapital | 165 781 | 862 614 | 885 433 | 773 427 | 631 834 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 423 600 | 641 800 | 676 700 | 372 300 | 517 600 |
| Rörelseresultat | 41 723 | 241 246 | 106 147 | 11 770 | −62 347 |
| EBITDA | 178 968 | 379 893 | 241 639 | 148 802 | 74 685 |
| Resultat före skatt | −66 960 | 135 171 | 29 132 | −62 006 | −141 593 |
| Årets resultat | −66 960 | 125 041 | 22 819 | −62 006 | −141 593 |
| Personalkostnader | 9 826 | 14 261 | 51 532 | 0 | −119 |
| Avskrivningar | 137 245 | 138 647 | 135 492 | 137 032 | 137 032 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rastens Mejeri AB
Översikt
Rastens Mejeri AB (org.nr 559003-0432) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Frösön. Bransch enligt SCB: annan mejerivarutillverkning (SNI 10519).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 517 600 kr, vilket är 39,0 % mer än året innan (372 300 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,1 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 141 593 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 1 885 080 kr och det egna kapitalet 631 834 kr (soliditet 33,5 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.