AB Lauras Skyddat BoendeAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 883 885 | 197 262 | 470 974 | 634 125 | 668 481 | 684 988 | 270 |
| Summa anläggningstillgångar | 186 768 | 11 244 | 635 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 070 653 | 208 506 | 471 609 | 634 125 | 668 481 | 684 988 | 270 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 523 709 | 332 359 | 672 139 | 825 099 | 760 155 | 516 016 | 598 |
| Långfristiga skulder | 359 126 | 0 | 30 531 | 157 862 | 300 391 | 137 840 | 3 275 |
| Summa skulder | 882 835 | 332 359 | 702 670 | 982 961 | 1 060 546 | 653 856 | 3 873 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −197 747 | −311 670 | −107 208 | −117 776 | −43 229 | −36 803 | −34 735 |
| Summa eget kapital | 187 818 | −123 853 | −231 061 | −348 836 | −392 065 | 31 132 | −3 603 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 744 000 | 709 000 | 49 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −188 841 | −292 067 | −184 553 | −101 591 | −20 689 | −26 674 | −16 650 |
| EBITDA | −70 400 | −276 243 | −173 944 | −100 956 | −20 689 | — | — |
| Resultat före skatt | −197 747 | −311 670 | −107 208 | −117 776 | −43 229 | −36 803 | −34 735 |
| Årets resultat | −197 747 | −311 670 | −107 208 | −117 776 | −43 229 | −36 803 | −34 735 |
| Personalkostnader | 997 059 | 171 272 | 19 049 | 1 109 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | 118 441 | 15 824 | 10 609 | 635 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: AB Lauras Skyddat Boende
Översikt
AB Lauras Skyddat Boende (org.nr 559002-7008) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: övriga öppna sociala insatser för vuxna (SNI 88993).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 34 735 kr. Företaget har gått med förlust under alla 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−3 603 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.