Fint & Fräscht Städservice i Östervåla bygden ABAktiv

559002-5663AktiebolagRegistrerat 2015HEBY

Finansiell översikt

1 470 646 kr+15,2%
Omsättning 2022
+9,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2022
0500 tusen1 mn1,5 mn20182019202020212022

Nyckeltal

2022
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen20182019202020212022

Utdelning

från årsredovisningen
2020

Föreslagen utdelning 53 659 kr.

Historik
202053 659 kr
201943 973 kr
Sammanställning av årsredovisningar2018–2022
20182019202020212022
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar285 027457 820266 576225 947339 359
Summa anläggningstillgångar———018 429
Summa tillgångar285 027457 820266 576225 947357 788
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder246 350341 037162 918130 345168 455
Långfristiga skulder22 81022 8100028 989
Summa skulder269 160363 847162 917130 345197 444
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−23 53378 10653 658−8 05764 742
Summa eget kapital15 86793 973103 65995 602160 344
Resultaträkning
Nettoomsättning1 014 0751 349 6521 271 2441 276 6851 470 646
Rörelseresultat−23 51893 21168 137−8 05780 744
Resultat före skatt−23 53393 01968 267−8 05780 744
Årets resultat−23 53378 10653 658−8 05764 742
Personalkostnader901 0121 035 033909 2471 043 227780 078
Avskrivningar—————
Övriga nyckeltal
Anställda543——
Föreslagen utdelning—43 97353 659——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i HEBY

Sammanfattning: Fint & Fräscht Städservice i Östervåla bygden AB

Översikt

Fint & Fräscht Städservice i Östervåla bygden AB (org.nr 559002-5663) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Heby. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 1 470 646 kr, vilket är 15,2 % mer än året innan (1 276 685 kr). Från 2018 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2022). Årets resultat 2022 var en vinst på 64 742 kr (4,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 423 748 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 357 788 kr och det egna kapitalet 160 344 kr (soliditet 44,8 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.