WanIcare ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 360 730 | 180 963 | 235 385 | 194 221 | 257 796 | 244 556 |
| Summa anläggningstillgångar | 84 739 | 24 840 | 14 941 | 5 042 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 445 469 | 205 803 | 250 326 | 199 263 | 257 796 | 244 556 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 192 745 | 95 873 | 82 647 | 47 211 | 59 120 | 36 570 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 192 745 | 95 873 | 82 647 | 47 211 | 59 120 | 36 570 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 205 530 | 40 706 | 57 749 | −15 627 | 46 624 | 9 309 |
| Summa eget kapital | 252 724 | 109 930 | 167 679 | 152 052 | 198 676 | 207 986 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 376 039 | 217 465 | 206 000 | 80 000 | 110 407 | 49 336 |
| Rörelseresultat | 150 091 | 41 540 | 74 914 | −14 988 | 60 625 | 11 414 |
| EBITDA | 159 990 | 51 439 | 84 813 | −5 089 | 65 667 | 11 414 |
| Resultat före skatt | 266 179 | 52 709 | 73 302 | −15 438 | 59 307 | 11 659 |
| Årets resultat | 205 530 | 40 706 | 57 749 | −15 627 | 46 624 | 9 309 |
| Personalkostnader | 105 320 | 19 442 | 9 954 | 15 027 | 0 | — |
| Avskrivningar | 9 899 | 9 899 | 9 899 | 9 899 | 5 042 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: WanIcare AB
Översikt
WanIcare AB (org.nr 559002-2801) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 49 336 kr, vilket är 55,3 % mindre än året innan (110 407 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 33,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 9 309 kr (18,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 244 556 kr och det egna kapitalet 207 986 kr (soliditet 85,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.