Indulant Montage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 36 047 000 | 39 933 000 | 41 948 000 | 69 119 000 | 77 487 000 |
| Årets resultat | 2 714 427 | 1 254 325 | 1 470 611 | 3 895 649 | 4 440 272 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 13 323 486 | 14 564 101 | 19 517 508 | 33 944 813 | 31 676 339 |
| Summa skulder | 7 655 687 | 9 241 976 | 12 724 772 | 25 056 428 | 20 147 682 |
| Summa eget kapital | 5 667 799 | 5 322 125 | 6 792 736 | 8 888 385 | 11 528 657 |
| Anställda | 10 | 11 | 11 | 12 | 14 |
| Föreslagen utdelning | 1 600 000 | — | 1 800 000 | 1 800 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Indulant Montage AB
Översikt
Indulant Montage AB (org.nr 559002-1886) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Falkenberg.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 77 487 000 kr, vilket är 12,1 % mer än året innan (69 119 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 4 440 272 kr (5,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 14 (året innan: 12). Nettoomsättningen per anställd var 5 534 786 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 31 676 339 kr och det egna kapitalet 11 528 657 kr (soliditet 36,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.