Green Hat People Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 517 979 | 573 170 | 89 839 | 145 805 | 80 871 |
| Summa anläggningstillgångar | 165 310 | 106 564 | 39 029 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 683 289 | 679 734 | 128 868 | 145 805 | 80 871 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 940 425 | 623 448 | 99 634 | 111 194 | 50 871 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 440 425 | 623 448 | 99 634 | 111 194 | 50 871 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 192 020 | −1 186 578 | −27 052 | 5 377 | −4 611 |
| Summa eget kapital | 1 242 864 | 56 286 | 29 234 | 34 611 | 30 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 167 250 | 2 952 387 | 85 000 | 129 000 | 92 000 |
| Rörelseresultat | 1 907 237 | −1 683 783 | −23 986 | 5 383 | −4 613 |
| EBITDA | 1 983 573 | −1 599 300 | 43 549 | 44 412 | −4 613 |
| Resultat före skatt | 1 503 945 | −1 186 578 | −27 052 | 5 377 | −4 611 |
| Årets resultat | 1 192 020 | −1 186 578 | −27 052 | 5 377 | −4 611 |
| Personalkostnader | 1 949 949 | 1 416 836 | −186 217 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 76 336 | 84 483 | 67 535 | 39 029 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Green Hat People Stockholm AB
Översikt
Green Hat People Stockholm AB (org.nr 556997-3711) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 92 000 kr, vilket är 28,7 % mindre än året innan (129 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 68,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 4 611 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 80 871 kr och det egna kapitalet 30 000 kr (soliditet 37,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.