Fuxing Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 743 740 | 307 785 | 331 494 | 366 795 | 437 940 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 860 472 | 1 778 984 | 1 697 496 | 1 616 008 | 1 534 520 |
| Summa tillgångar | 2 604 212 | 2 086 769 | 2 028 990 | 1 982 803 | 1 972 460 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 521 607 | 1 999 241 | 1 941 390 | 1 894 852 | 1 912 764 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 521 607 | 1 999 241 | 1 941 390 | 1 894 852 | 1 912 764 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −7 338 | 4 923 | 72 | 351 | −28 255 |
| Summa eget kapital | 82 605 | 87 528 | 87 600 | 87 951 | 59 696 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 221 367 | 223 131 | 223 963 | 231 027 | 241 396 |
| Rörelseresultat | 73 562 | 72 411 | 69 572 | 74 668 | 96 664 |
| EBITDA | 155 050 | 153 899 | 151 060 | 156 156 | 178 152 |
| Resultat före skatt | −7 338 | 4 923 | 72 | 351 | −28 255 |
| Årets resultat | −7 338 | 4 923 | 72 | 351 | −28 255 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 81 488 | 81 488 | 81 488 | 81 488 | 81 488 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fuxing Fastighet AB
Översikt
Fuxing Fastighet AB (org.nr 556996-9834) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 241 396 kr, vilket är 4,5 % mer än året innan (231 027 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 28 255 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 972 460 kr och det egna kapitalet 59 696 kr (soliditet 3,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.