Vallby Industriblästring ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2020/21Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2021
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 327 129 | 1 458 284 | 1 829 900 |
| Summa anläggningstillgångar | 837 901 | 1 096 430 | 1 012 307 |
| Summa tillgångar | 2 165 030 | 2 554 714 | 2 842 207 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 196 612 | 1 370 590 | 1 622 962 |
| Långfristiga skulder | 63 693 | 27 297 | 0 |
| Summa skulder | 1 708 673 | 2 035 770 | 2 314 528 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 272 601 | 262 587 | 208 735 |
| Summa eget kapital | 456 357 | 518 944 | 527 679 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 259 000 | 3 297 000 | 3 492 000 |
| Rörelseresultat | 469 353 | 530 143 | 339 443 |
| EBITDA | 561 885 | 641 644 | 496 566 |
| Resultat före skatt | 353 407 | 338 445 | 268 124 |
| Årets resultat | 272 601 | 262 587 | 208 735 |
| Personalkostnader | 1 011 842 | 1 275 983 | 1 487 096 |
| Avskrivningar | 92 532 | 111 501 | 157 123 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 2 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vallby Industriblästring AB
Översikt
Vallby Industriblästring AB (org.nr 556995-6005) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Hammenhög. Bransch enligt SCB: beläggning och överdragning av metall (SNI 25510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2021 var 3 492 000 kr, vilket är 5,9 % mer än året innan (3 297 000 kr). Från 2019 till 2021 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,5 % per år. Årets resultat 2021 var en vinst på 208 735 kr (6,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 164 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2021 var balansomslutningen 2 842 207 kr och det egna kapitalet 527 679 kr (soliditet 18,6 %). Årsredovisningen för 2021 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2021.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.