AB Svedjans PulverlackAktiv

556995-4406AktiebolagRegistrerat 2014BORÅS

Finansiell översikt

6 925 753 kr−4,9%
Omsättning 2025/26
+4,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
02 mn4 mn6 mn8 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 350 000 kr.

Historik
2025/26350 000 kr
2024/25200 000 kr
2023/24300 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning6 076 8546 296 4367 280 6376 925 753
Årets resultat666 836817 965929 564614 124
Balanserat resultat————
Summa tillgångar4 040 9054 160 1335 496 0506 194 683
Summa skulder2 782 3032 583 5663 289 9183 574 427
Summa eget kapital1 258 6021 576 5672 206 1322 620 256
Anställda4567
Föreslagen utdelning—300 000200 000350 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: AB Svedjans Pulverlack

Översikt

AB Svedjans Pulverlack (org.nr 556995-4406) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Borås. Bransch enligt SCB: beläggning och överdragning av metall (SNI 25510).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 925 753 kr, vilket är 4,9 % mindre än året innan (7 280 637 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 614 124 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 989 393 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 6 194 683 kr och det egna kapitalet 2 620 256 kr (soliditet 42,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 350 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.