Mitman 4 C ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 9 102 263 | 8 686 367 | 8 227 009 | 4 476 728 | 4 994 752 | 2 830 820 | 3 820 823 |
| Summa anläggningstillgångar | 23 646 367 | 22 950 131 | 22 278 992 | 21 581 435 | 20 883 878 | 20 186 321 | 19 488 764 |
| Summa tillgångar | 32 748 630 | 31 636 498 | 30 506 001 | 26 058 163 | 25 878 630 | 23 017 141 | 23 309 587 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 8 747 428 | 31 589 360 | 30 458 792 | 26 010 865 | 25 830 641 | 22 966 470 | 22 490 801 |
| Långfristiga skulder | 23 959 000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 32 706 428 | 31 589 360 | 30 458 792 | 26 010 865 | 25 830 641 | 22 966 470 | 22 490 801 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 454 | 4 936 | 71 | 89 | 691 | −1 380 318 | 768 115 |
| Summa eget kapital | 42 202 | 47 138 | 47 209 | 47 298 | 47 989 | 50 671 | 818 786 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 542 000 | 2 387 000 | 2 358 000 | 2 416 000 | 2 699 000 | 2 882 000 | 2 928 000 |
| Rörelseresultat | 68 617 | 1 062 329 | 1 126 309 | 912 992 | 1 688 489 | 1 713 224 | 1 868 762 |
| EBITDA | 520 715 | 1 758 565 | 1 823 866 | 1 610 549 | 2 386 046 | 2 410 781 | 2 566 319 |
| Resultat före skatt | 454 | 4 936 | 71 | 89 | 691 | −1 245 384 | 994 480 |
| Årets resultat | 454 | 4 936 | 71 | 89 | 691 | −1 380 318 | 768 115 |
| Personalkostnader | 0 | 292 976 | 272 582 | 259 447 | 64 893 | 135 534 | 70 209 |
| Avskrivningar | 452 098 | 696 236 | 697 557 | 697 557 | 697 557 | 697 557 | 697 557 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mitman 4 C AB
Översikt
Mitman 4 C AB (org.nr 556995-2012) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 928 000 kr, vilket är 1,6 % mer än året innan (2 882 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 768 115 kr (26,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 928 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 23 309 587 kr och det egna kapitalet 818 786 kr (soliditet 3,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.