Omnipollos hatt ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 899 620 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 257 000 | 19 175 000 | 18 855 000 | 19 351 000 | 19 136 000 |
| Årets resultat | 3 481 472 | 3 082 004 | 2 930 007 | 2 604 888 | 1 886 736 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 8 892 340 | 6 086 133 | 5 143 934 | 4 857 491 | 7 269 964 |
| Summa skulder | 2 305 289 | 2 717 078 | 2 003 899 | 2 031 984 | 5 157 202 |
| Summa eget kapital | 6 587 051 | 3 369 055 | 3 140 035 | 2 825 507 | 2 112 762 |
| Anställda | 14 | 16 | 13 | 13 | 12 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 1 899 620 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Omnipollos hatt AB
Översikt
Omnipollos hatt AB (org.nr 556995-0479) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 136 000 kr, vilket är 1,1 % mindre än året innan (19 351 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 886 736 kr (9,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 12 (året innan: 13). Nettoomsättningen per anställd var 1 594 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 269 964 kr och det egna kapitalet 2 112 762 kr (soliditet 29,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 899 620 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.