Insign ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 790 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 501 506 | 515 404 | 1 022 722 | 811 919 | 1 458 164 | 2 245 225 | 2 173 201 | 2 029 705 |
| Summa anläggningstillgångar | 109 200 | 72 800 | 36 400 | 415 298 | 590 415 | 783 984 | 1 522 823 | 1 571 592 |
| Summa tillgångar | 610 706 | 588 204 | 1 059 122 | 1 227 217 | 2 048 579 | 3 029 209 | 3 696 024 | 3 601 297 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 195 795 | 203 132 | 515 000 | 680 661 | 1 266 554 | 1 738 620 | 2 065 023 | 1 969 902 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 195 795 | 203 132 | 515 000 | 680 661 | 1 266 554 | 1 738 620 | 2 065 023 | 1 969 902 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 345 309 | 270 161 | 494 050 | 387 434 | 685 469 | 1 240 564 | 1 259 411 | 1 105 394 |
| Summa eget kapital | 414 911 | 385 072 | 544 122 | 546 556 | 782 025 | 1 290 589 | 1 631 001 | 1 631 395 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 783 974 | 1 814 363 | 2 285 607 | 2 454 140 | 3 477 390 | 5 713 041 | 6 449 197 | 6 929 230 |
| Rörelseresultat | 448 155 | 354 042 | 631 563 | 437 750 | 863 663 | 1 544 244 | 1 647 108 | 1 214 015 |
| EBITDA | 484 555 | 390 442 | 667 963 | 474 150 | 875 354 | 1 555 935 | 1 658 798 | 1 225 706 |
| Resultat före skatt | 447 094 | 353 844 | 631 213 | 480 548 | 869 286 | 1 565 580 | 1 613 152 | 1 359 501 |
| Årets resultat | 345 309 | 270 161 | 494 050 | 387 434 | 685 469 | 1 240 564 | 1 259 411 | 1 105 394 |
| Personalkostnader | 651 056 | 841 146 | 1 041 535 | 1 313 242 | 1 809 810 | 2 727 494 | 3 410 397 | 4 207 173 |
| Avskrivningar | 36 400 | 36 400 | 36 400 | 36 400 | 11 691 | 11 691 | 11 690 | 11 691 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | 2 | 2 | 2 | 3 | 5 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 287 000 | 385 000 | 450 000 | 195 000 | 204 000 | 1 105 000 | 790 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Insign AB
Översikt
Insign AB (org.nr 556992-3971) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Myggenäs. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 929 230 kr, vilket är 7,4 % mer än året innan (6 449 197 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 105 394 kr (16,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 1 154 872 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 601 297 kr och det egna kapitalet 1 631 395 kr (soliditet 45,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 790 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.