Norrgårdens Grus & Betong ABAktiv

556992-2858AktiebolagRegistrerat 2014SVANSKOG

Finansiell översikt

19 261 000 kr+16,4%
Omsättning 2024/25
+37,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2017/18–2024/25
05 mn10 mn15 mn20 mn2017/182018/192019/202022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn2017/182018/192019/202022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
2017/182018/192019/202022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar917 3061 316 7662 276 9446 130 6345 300 0735 390 721
Summa anläggningstillgångar1 231 6113 003 1567 571 83610 712 3449 459 1317 526 399
Summa tillgångar2 148 9174 319 9229 848 78016 842 97814 759 20412 917 120
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder737 0861 779 8153 055 5556 131 7237 198 5323 841 425
Långfristiga skulder304 2131 290 4525 203 5426 032 2453 819 4333 312 710
Summa skulder1 448 4023 517 3708 956 20014 791 41212 707 4099 786 131
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)264 515102 03890 028406 8292291 079 194
Summa eget kapital700 515802 552892 5802 051 5662 051 7953 130 989
Resultaträkning
Nettoomsättning3 924 0005 361 00010 652 00016 923 00016 541 00019 261 000
Rörelseresultat558 782271 508647 851961 823−457 1252 369 533
EBITDA785 649662 2881 667 7202 656 5581 232 1443 745 505
Resultat före skatt339 150133 183118 055487 99814 6281 369 404
Årets resultat264 515102 03890 028406 8292291 079 194
Personalkostnader748 6241 140 2391 729 1452 071 8592 759 3591 976 845
Avskrivningar226 867390 7801 019 8691 694 7351 689 2691 375 972
Övriga nyckeltal
Anställda245664
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Norrgårdens Grus & Betong AB

Översikt

Norrgårdens Grus & Betong AB (org.nr 556992-2858) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Svanskog. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra varor av betong, cement och gips (SNI 23660).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 261 000 kr, vilket är 16,4 % mer än året innan (16 541 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 37,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 079 194 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 4 815 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 12 917 120 kr och det egna kapitalet 3 130 989 kr (soliditet 24,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.