Turtleneck ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 220 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 258 506 | 1 385 055 | 809 555 | 601 265 | 400 015 | 48 455 | 97 115 |
| Summa anläggningstillgångar | 520 000 | 257 485 | 663 479 | 658 772 | 658 772 | 808 772 | 808 772 |
| Summa tillgångar | 1 778 506 | 1 642 540 | 1 473 034 | 1 260 037 | 1 058 787 | 857 227 | 905 887 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 16 568 | 22 020 | 19 045 | 8 509 | 6 001 | 8 000 | 12 960 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 16 568 | 22 020 | 19 045 | 8 509 | 6 001 | 8 000 | 12 960 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 23 571 | 38 582 | 13 469 | −12 461 | −8 742 | −3 560 | 43 700 |
| Summa eget kapital | 1 761 938 | 1 620 520 | 1 453 989 | 1 251 528 | 1 052 786 | 849 227 | 892 927 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 145 000 |
| Rörelseresultat | −10 336 | −12 789 | −10 562 | −7 669 | −8 631 | −3 560 | 48 650 |
| Resultat före skatt | 30 053 | 49 119 | 16 977 | −12 461 | −8 742 | −3 560 | 48 660 |
| Årets resultat | 23 571 | 38 582 | 13 469 | −12 461 | −8 742 | −3 560 | 43 700 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 180 000 | — | — | 200 000 | 220 000 | 220 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Turtleneck AB
Översikt
Turtleneck AB (org.nr 556991-9276) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Bergby. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 145 000 kr. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 43 700 kr (30,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 905 887 kr och det egna kapitalet 892 927 kr (soliditet 98,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 220 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.