Rollsbo Rörläggeri ABAktiv

556991-6637AktiebolagRegistrerat 2014KUNGÄLV

Finansiell översikt

28 180 000 kr+21,4%
Omsättning 2025
+3,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
010 mn20 mn30 mn40 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar7 506 0647 160 1536 055 9067 229 8008 755 3478 044 2457 839 116
Summa anläggningstillgångar840 2621 836 8682 031 3574 951 4583 834 4693 144 9721 679 205
Summa tillgångar8 346 3268 997 0218 087 26312 181 25812 590 00011 189 0009 518 321
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder6 590 2476 419 8935 445 33010 257 1288 557 5628 084 4057 127 684
Långfristiga skulder0566 792367 344835 2660——
Summa skulder6 616 7477 096 1856 007 87411 092 3949 032 2898 084 1887 127 684
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)5 109171 258178 553−990 5262 468 847−452 899−714 175
Summa eget kapital1 729 5791 900 8362 079 3891 088 8643 557 7113 104 8122 390 637
Resultaträkning
Nettoomsättning22 529 00025 871 00027 320 00026 628 00038 571 00023 215 00028 180 000
Rörelseresultat1 235 854193 137381 638−1 049 3633 168 089−630 1201 431 667
EBITDA1 266 287293 862520 662−881 4123 326 046−549 8831 485 274
Resultat före skatt18 329192 833221 180−990 5262 630 194−452 899−439 641
Årets resultat5 109171 258178 553−990 5262 468 847−452 899−714 175
Personalkostnader8 251 9269 213 92810 493 3869 257 58710 189 6399 059 4519 784 571
Avskrivningar30 433100 725139 024167 951157 95780 23753 607
Övriga nyckeltal
Anställda12141513141412
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Rollsbo Rörläggeri AB

Översikt

Rollsbo Rörläggeri AB (org.nr 556991-6637) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Kungälv. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 28 180 000 kr, vilket är 21,4 % mer än året innan (23 215 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 714 175 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 12 (året innan: 14). Nettoomsättningen per anställd var 2 348 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 518 321 kr och det egna kapitalet 2 390 637 kr (soliditet 25,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag