Gyllinger Asset Protection ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 11 482 085 | 14 196 285 | 16 287 539 | 34 644 743 | 28 868 710 | 24 268 047 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 462 683 | 5 462 683 | 5 462 683 | 9 713 164 | 11 713 164 | 13 713 164 |
| Summa tillgångar | 16 944 768 | 19 658 968 | 21 750 222 | 44 357 907 | 40 581 874 | 37 981 211 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 204 | 3 244 | 20 425 | 92 330 | 449 555 | 476 942 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 4 500 000 | 0 |
| Summa skulder | 204 | 3 244 | 20 425 | 92 330 | 4 949 555 | 476 942 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 498 268 | 4 311 160 | 3 974 073 | 24 135 780 | 1 566 743 | 2 071 950 |
| Summa eget kapital | 16 944 564 | 19 655 724 | 21 729 797 | 44 265 577 | 35 632 319 | 37 504 269 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −1 550 | −1 550 | −925 | −925 | −1 950 | −20 013 |
| Resultat före skatt | 3 498 268 | 4 314 404 | 3 993 540 | 24 207 651 | 1 943 242 | 2 169 059 |
| Årets resultat | 3 498 268 | 4 311 160 | 3 974 073 | 24 135 780 | 1 566 743 | 2 071 950 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gyllinger Asset Protection AB
Översikt
Gyllinger Asset Protection AB (org.nr 556990-1746) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Åkersberga.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2022 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 071 950 kr. Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 37 981 211 kr och det egna kapitalet 37 504 269 kr (soliditet 98,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.