K. Einarssons Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 339 856 | 232 997 | 346 241 |
| Summa anläggningstillgångar | 51 567 | 40 707 | 29 847 |
| Summa tillgångar | 391 423 | 273 704 | 376 088 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 72 134 | 66 509 | 86 640 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 72 134 | 66 509 | 86 640 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 180 293 | 87 906 | 82 254 |
| Summa eget kapital | 319 289 | 207 195 | 289 448 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 410 000 | 1 375 000 | 1 640 000 |
| Rörelseresultat | 227 807 | 111 900 | 104 552 |
| EBITDA | 230 522 | 122 760 | 115 412 |
| Resultat före skatt | 227 806 | 111 122 | 103 832 |
| Årets resultat | 180 293 | 87 906 | 82 254 |
| Personalkostnader | 582 482 | 552 481 | 564 926 |
| Avskrivningar | 2 715 | 10 860 | 10 860 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: K. Einarssons Måleri AB
Översikt
K. Einarssons Måleri AB (org.nr 556989-8173) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Mellbystrand. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 640 000 kr, vilket är 19,3 % mer än året innan (1 375 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,8 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 82 254 kr (5,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 640 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 376 088 kr och det egna kapitalet 289 448 kr (soliditet 77,0 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.