Lyon RR ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 325 827 | 375 027 | 238 647 |
| Summa anläggningstillgångar | 57 399 | 34 404 | 11 409 |
| Summa tillgångar | 383 226 | 409 431 | 250 056 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 45 031 | 148 339 | 110 616 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 248 421 | 333 339 | 173 616 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 84 597 | 11 287 | 348 |
| Summa eget kapital | 134 805 | 76 092 | 76 440 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 718 550 | 638 537 | 307 900 |
| Rörelseresultat | 117 751 | 5 052 | −118 319 |
| EBITDA | 138 936 | 28 047 | −95 324 |
| Resultat före skatt | 116 075 | 23 129 | 3 959 |
| Årets resultat | 84 597 | 11 287 | 348 |
| Personalkostnader | 45 881 | 27 856 | 11 062 |
| Avskrivningar | 21 185 | 22 995 | 22 995 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lyon RR AB
Översikt
Lyon RR AB (org.nr 556989-0865) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Vendelsö. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 307 900 kr, vilket är 51,8 % mindre än året innan (638 537 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 34,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 348 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 307 900 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 250 056 kr och det egna kapitalet 76 440 kr (soliditet 30,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.