MME Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 137 464 | 562 642 | 450 508 | 176 787 | 20 104 | 108 149 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 719 207 | 1 586 092 | 1 497 787 | 1 437 463 | 1 295 080 | 1 412 956 |
| Summa tillgångar | 3 856 671 | 2 148 734 | 1 948 295 | 1 614 250 | 1 315 184 | 1 521 105 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 519 675 | 934 433 | 776 612 | 502 934 | 174 666 | 306 917 |
| Långfristiga skulder | 1 868 113 | 898 301 | 873 049 | 872 640 | 822 545 | 797 293 |
| Summa skulder | 2 387 788 | 1 832 734 | 1 649 661 | 1 375 574 | 997 211 | 1 104 210 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 28 541 | 216 773 | −17 366 | −59 959 | 79 297 | 98 922 |
| Summa eget kapital | 1 468 883 | 316 000 | 298 634 | 238 676 | 317 973 | 416 895 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 724 000 | 461 000 | 210 000 | 217 000 | 163 081 | 204 719 |
| Rörelseresultat | 86 466 | 256 893 | 4 635 | −28 854 | −432 021 | −440 761 |
| EBITDA | 201 334 | 311 031 | 53 751 | 31 470 | −368 694 | −358 637 |
| Resultat före skatt | 28 541 | 216 773 | −17 366 | −59 959 | 79 297 | 98 922 |
| Årets resultat | 28 541 | 216 773 | −17 366 | −59 959 | 79 297 | 98 922 |
| Personalkostnader | 60 348 | 0 | — | — | — | 114 020 |
| Avskrivningar | 114 868 | 54 138 | 49 116 | 60 324 | 63 327 | 82 124 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MME Fastigheter AB
Översikt
MME Fastigheter AB (org.nr 556987-9538) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Gnarp. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 204 719 kr, vilket är 25,5 % mer än året innan (163 081 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 22,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 98 922 kr (48,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 521 105 kr och det egna kapitalet 416 895 kr (soliditet 27,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.