Tarantella Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 147 200 549 | 147 269 341 | 146 374 443 |
| Summa anläggningstillgångar | 208 340 | 208 340 | 208 340 |
| Summa tillgångar | 147 408 889 | 147 477 681 | 146 582 783 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 13 933 778 | 10 619 285 | 8 968 143 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 13 933 778 | 11 299 285 | 9 878 143 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 34 634 | 2 703 285 | 526 244 |
| Summa eget kapital | 133 475 111 | 136 178 396 | 136 704 640 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 122 900 | 0 |
| Rörelseresultat | −15 366 | 95 236 | −1 127 174 |
| Resultat före skatt | 34 634 | 3 128 236 | 668 826 |
| Årets resultat | 34 634 | 2 703 285 | 526 244 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tarantella Group AB
Översikt
Tarantella Group AB (org.nr 556987-3309) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Skellefteå.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 526 244 kr. Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 146 582 783 kr och det egna kapitalet 136 704 640 kr (soliditet 93,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.