Tandläkare Magnus Sturebrand ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 3 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 3 486 420 | 2 249 035 | 3 243 789 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 010 419 | 4 238 965 | 2 928 037 |
| Summa tillgångar | 5 496 839 | 6 488 000 | 6 171 826 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 719 648 | 1 544 608 | 1 293 093 |
| Långfristiga skulder | 9 634 | 0 | — |
| Summa skulder | 2 533 293 | 2 279 155 | 1 937 840 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 287 706 | 1 245 299 | 1 025 142 |
| Summa eget kapital | 2 963 546 | 4 208 845 | 4 233 986 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 9 136 000 | 9 094 000 | 9 785 000 |
| Rörelseresultat | 1 672 848 | 1 482 858 | 1 283 641 |
| EBITDA | 1 903 983 | 1 762 392 | 1 588 001 |
| Resultat före skatt | 1 636 424 | 1 608 429 | 1 343 520 |
| Årets resultat | 1 287 706 | 1 245 299 | 1 025 142 |
| Personalkostnader | 4 088 046 | 4 206 442 | 4 742 088 |
| Avskrivningar | 231 135 | 279 534 | 304 360 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 6 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 000 000 | 3 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tandläkare Magnus Sturebrand AB
Översikt
Tandläkare Magnus Sturebrand AB (org.nr 556986-9760) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 785 000 kr, vilket är 7,6 % mer än året innan (9 094 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 025 142 kr (10,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 1 630 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 171 826 kr och det egna kapitalet 4 233 986 kr (soliditet 68,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 3 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.