Elservice Norr ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 600 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 189 741 | 6 739 219 | 7 768 888 | 5 953 010 | 7 371 684 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 261 034 | 60 008 | 139 573 | 188 317 | 220 965 |
| Summa tillgångar | 5 450 775 | 6 799 227 | 7 908 461 | 6 141 327 | 7 592 649 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 689 653 | 3 036 348 | 4 399 885 | 2 324 189 | 3 972 543 |
| Långfristiga skulder | 53 280 | 54 368 | 52 368 | 45 368 | 368 |
| Summa skulder | 2 209 736 | 3 545 340 | 4 923 663 | 2 849 819 | 4 440 937 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 531 289 | 1 512 848 | 1 230 911 | 1 806 710 | 1 660 204 |
| Summa eget kapital | 3 241 039 | 3 253 887 | 2 984 798 | 3 291 508 | 3 151 712 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 895 000 | 7 577 000 | 7 371 000 | 7 840 000 | 8 408 000 |
| Rörelseresultat | 1 964 487 | 2 073 585 | 1 529 415 | 2 010 167 | 2 088 936 |
| EBITDA | 1 984 001 | 2 095 357 | 1 554 113 | 2 054 909 | 2 138 688 |
| Resultat före skatt | 1 931 818 | 1 944 729 | 1 556 924 | 2 249 916 | 2 109 156 |
| Årets resultat | 1 531 289 | 1 512 848 | 1 230 911 | 1 806 710 | 1 660 204 |
| Personalkostnader | 1 812 622 | 1 978 562 | 2 049 695 | 2 140 827 | 2 097 729 |
| Avskrivningar | 19 514 | 21 772 | 24 698 | 44 742 | 49 752 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 800 000 | 1 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Elservice Norr AB
Översikt
Elservice Norr AB (org.nr 556986-2724) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Hemavan. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 408 000 kr, vilket är 7,2 % mer än året innan (7 840 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 660 204 kr (19,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 802 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 592 649 kr och det egna kapitalet 3 151 712 kr (soliditet 41,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.