K Lash&Beauty ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 72 658 | 2 381 | 5 545 | 21 334 | 33 976 | 12 202 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 72 658 | 2 381 | 5 545 | 21 334 | 33 976 | 12 202 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 22 216 | 7 518 | 7 018 | 25 870 | 32 425 | 9 710 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 22 216 | 7 518 | 7 018 | 25 870 | 32 425 | 9 710 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 | −55 579 | 3 664 | −3 063 | 6 087 | 941 |
| Summa eget kapital | 50 442 | −5 137 | −1 473 | −4 536 | 1 551 | 2 492 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 439 000 | 243 000 | 8 000 | 203 000 | 151 587 | 130 000 |
| Rörelseresultat | 1 630 | −54 981 | 3 770 | −2 767 | 7 851 | 1 157 |
| Resultat före skatt | 19 | −55 579 | 3 664 | −3 063 | 7 844 | 941 |
| Årets resultat | 19 | −55 579 | 3 664 | −3 063 | 6 087 | 941 |
| Personalkostnader | 337 081 | 231 287 | 0 | 114 957 | 36 516 | 60 845 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: K Lash&Beauty AB
Översikt
K Lash&Beauty AB (org.nr 556986-1296) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Köping. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 130 000 kr, vilket är 14,2 % mindre än året innan (151 587 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 21,6 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 941 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 12 202 kr och det egna kapitalet 2 492 kr (soliditet 20,4 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.