T Gullehags Bygg och Fastigheter ABAktiv

556986-0843AktiebolagRegistrerat 2014NORDMALING

Finansiell översikt

2 112 000 kr+20,2%
Omsättning 2025
+66,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2023

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Historik
2023200 000 kr
2022150 000 kr
2021100 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar284 173497 155589 100626 339704 2131 848 550
Summa anläggningstillgångar25 000645 000645 000645 000648 0000
Summa tillgångar309 1731 142 1551 234 1001 271 3391 352 2131 848 550
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder80 489243 089258 539293 377379 146462 129
Långfristiga skulder——————
Summa skulder80 489243 089355 239390 077534 846740 829
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)60 525770 382229 796152 401136 105290 354
Summa eget kapital228 684899 066878 861881 262817 3671 107 721
Resultaträkning
Nettoomsättning166 0001 132 0001 715 0001 771 0001 757 0002 112 000
Rörelseresultat78 532189 906387 189193 333229 863501 075
Resultat före skatt77 142809 454289 575192 593172 585366 475
Årets resultat60 525770 382229 796152 401136 105290 354
Personalkostnader0602 6951 081 9091 220 1651 241 3851 026 811
Avskrivningar——————
Övriga nyckeltal
Anställda————22
Föreslagen utdelning—100 000150 000200 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: T Gullehags Bygg och Fastigheter AB

Översikt

T Gullehags Bygg och Fastigheter AB (org.nr 556986-0843) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Nordmaling. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 112 000 kr, vilket är 20,2 % mer än året innan (1 757 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 66,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 290 354 kr (13,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 056 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 848 550 kr och det egna kapitalet 1 107 721 kr (soliditet 59,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag