Brandts Blommor och Begravningsbyrå AktiebolagAktiv

556986-0066AktiebolagRegistrerat 2014VÄNNÄS

Finansiell översikt

8 658 207 kr+6,5%
Omsättning 2025/26
+17,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2019/202020/212021/222022/232024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/232024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2022/23

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2020/212021/222022/232024/252025/26
Nettoomsättning5 935 6508 067 7108 528 4628 132 3658 658 207
Årets resultat358 755650188 425−63 936284 429
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 841 0342 213 6292 296 3492 664 2252 686 189
Summa skulder1 373 1221 745 0671 639 3622 217 7931 955 328
Summa eget kapital467 912468 562656 987446 432730 861
Anställda57887
Föreslagen utdelning——200 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma adress

Sammanfattning: Brandts Blommor och Begravningsbyrå Aktiebolag

Översikt

Brandts Blommor och Begravningsbyrå Aktiebolag (org.nr 556986-0066) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Vännäs. Bransch enligt SCB: begravningsverksamhet (SNI 96300).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 658 207 kr, vilket är 6,5 % mer än året innan (8 132 365 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 284 429 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 1 236 887 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 686 189 kr och det egna kapitalet 730 861 kr (soliditet 27,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.