Joyride Travel ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 519 461 | 2 485 702 | 2 061 368 | 2 443 886 | 1 119 985 | 680 185 | 1 406 089 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 5 519 461 | 2 485 702 | 2 061 368 | 2 443 886 | 1 119 985 | 680 185 | 1 406 089 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 5 488 804 | 2 164 680 | 2 000 288 | 2 369 815 | 878 160 | 630 747 | 885 573 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 488 804 | 2 164 680 | 2 000 288 | 2 369 815 | 878 160 | 630 747 | 885 573 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −95 538 | 290 364 | −509 942 | 12 991 | 167 755 | −602 387 | 471 077 |
| Summa eget kapital | 30 657 | 321 022 | 61 080 | 74 071 | 241 825 | 49 438 | 520 516 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 5 665 000 | 7 366 000 | 0 | 1 631 000 | 2 191 000 | 1 298 000 | 733 000 |
| Rörelseresultat | −95 478 | 290 853 | −509 879 | 13 094 | 168 056 | −602 349 | 471 075 |
| Resultat före skatt | −95 538 | 290 364 | −509 942 | 12 991 | 167 755 | −602 387 | 471 077 |
| Årets resultat | −95 538 | 290 364 | −509 942 | 12 991 | 167 755 | −602 387 | 471 077 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Joyride Travel AB
Översikt
Joyride Travel AB (org.nr 556984-7683) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: researrangemang (SNI 79120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 733 000 kr, vilket är 43,5 % mindre än året innan (1 298 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 28,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 471 077 kr (64,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 406 089 kr och det egna kapitalet 520 516 kr (soliditet 37,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.