LOBU ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 842 795 | 18 161 972 | 8 337 496 | 1 128 073 | 83 413 | 62 735 | 63 454 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 137 602 | 103 272 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 842 795 | 18 161 972 | 8 475 098 | 1 231 345 | 83 413 | 62 735 | 63 454 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 404 720 | 17 656 905 | 10 678 609 | 1 179 790 | 20 052 | 0 | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 404 720 | 17 656 905 | 10 678 609 | 1 179 790 | 20 052 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 117 856 | 66 992 | −2 708 578 | 2 255 066 | 11 806 | −626 | 719 |
| Summa eget kapital | 438 075 | 505 067 | −2 203 511 | 51 555 | 63 361 | 62 735 | 63 454 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 767 654 | 278 620 | 24 870 363 | 5 652 482 | 1 118 426 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 120 626 | 73 128 | −2 660 821 | 2 295 294 | 33 325 | 0 | 0 |
| EBITDA | — | — | −2 626 773 | 2 329 624 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 117 856 | 66 992 | −2 708 578 | 2 269 586 | 11 806 | −626 | 719 |
| Årets resultat | 117 856 | 66 992 | −2 708 578 | 2 255 066 | 11 806 | −626 | 719 |
| Personalkostnader | 0 | 308 190 | 3 338 886 | 1 597 664 | 25 858 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | 34 048 | 34 330 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 1 | 5 | 3 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: LOBU AB
Översikt
LOBU AB (org.nr 556984-5547) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Kållered. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 719 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 3 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 884 161 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 63 454 kr och det egna kapitalet 63 454 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.