Najas Mejeri ABAktiv

556983-8120AktiebolagRegistrerat 2014NORRKÖPING

Finansiell översikt

6 454 000 kr+5,4%
Omsättning 2024/25
−4,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2019/20–2024/25
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2020/21

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning7 137 0007 043 0007 302 0006 125 0006 454 000
Årets resultat394 497104 949307 861−155 011−16 889
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar2 355 9642 199 9782 189 0861 964 2441 843 238
Summa skulder1 025 0921 064 157745 404675 573571 456
Summa eget kapital1 330 8721 135 8211 443 6821 288 6711 271 782
Anställda55444
Föreslagen utdelning300 000————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Najas Mejeri AB

Översikt

Najas Mejeri AB (org.nr 556983-8120) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: osttillverkning (SNI 10511).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 454 000 kr, vilket är 5,4 % mer än året innan (6 125 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 16 889 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 613 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 843 238 kr och det egna kapitalet 1 271 782 kr (soliditet 69,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.