I&N Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 81 650 | 63 374 | 80 564 | 145 743 | 159 571 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 246 911 | 4 280 082 | 4 236 565 | 4 255 279 | 4 204 908 |
| Summa tillgångar | 4 328 561 | 4 343 456 | 4 317 129 | 4 401 022 | 4 364 479 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 138 511 | 1 155 962 | 1 157 574 | 1 260 968 | 1 248 149 |
| Långfristiga skulder | 2 718 158 | 2 969 014 | 2 858 206 | 2 780 446 | 2 694 424 |
| Summa skulder | 3 935 630 | 4 124 976 | 4 015 780 | 4 041 414 | 3 942 573 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 60 842 | −174 450 | 82 869 | 58 259 | 62 298 |
| Summa eget kapital | 392 931 | 218 480 | 301 349 | 359 608 | 421 906 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 357 000 | 370 000 | 384 000 | 416 000 | 448 000 |
| Rörelseresultat | 140 114 | −178 992 | 212 882 | 199 486 | 162 323 |
| EBITDA | 176 088 | −136 732 | 256 399 | 249 315 | 212 694 |
| Resultat före skatt | 76 870 | −174 450 | 82 869 | 58 259 | 71 642 |
| Årets resultat | 60 842 | −174 450 | 82 869 | 58 259 | 62 298 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 35 974 | 42 260 | 43 517 | 49 829 | 50 371 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: I&N Förvaltning AB
Översikt
I&N Förvaltning AB (org.nr 556983-7155) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 448 000 kr, vilket är 7,7 % mer än året innan (416 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 62 298 kr (13,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 364 479 kr och det egna kapitalet 421 906 kr (soliditet 9,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.