J.C Medical ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 106 332 | 97 837 | 81 403 | 74 058 | 373 221 | 235 101 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 110 000 | 110 000 |
| Summa tillgångar | 116 332 | 107 837 | 91 403 | 84 058 | 483 221 | 345 101 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 7 389 | 14 589 | 6 391 | 6 390 | 138 067 | 8 064 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 44 394 | 14 589 | 6 391 | 6 390 | 212 067 | 73 864 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 21 310 | −8 236 | −7 345 | 193 486 | 83 |
| Summa eget kapital | 71 938 | 93 248 | 85 012 | 77 668 | 271 154 | 271 237 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | 344 399 | 0 |
| Rörelseresultat | −10 745 | −9 330 | −8 164 | −7 350 | 312 505 | −8 800 |
| Resultat före skatt | 0 | 27 653 | −8 236 | −7 345 | 239 421 | 258 |
| Årets resultat | 0 | 21 310 | −8 236 | −7 345 | 193 486 | 83 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: J.C Medical AB
Översikt
J.C Medical AB (org.nr 556983-6660) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 83 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 345 101 kr och det egna kapitalet 271 237 kr (soliditet 78,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.