Graf Bostäder ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 149 207 | 130 574 | 148 328 | 144 227 | 139 298 | 154 674 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 881 118 | 1 849 767 | 1 818 416 | 1 784 720 | 1 751 025 | 1 717 329 |
| Summa tillgångar | 2 030 325 | 1 980 341 | 1 966 744 | 1 928 947 | 1 890 323 | 1 872 003 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 383 612 | 257 052 | 63 201 | 36 159 | 190 236 | 257 036 |
| Långfristiga skulder | 1 572 500 | 1 662 500 | 1 654 755 | 1 654 755 | 1 624 755 | 1 549 755 |
| Summa skulder | 1 956 112 | 1 919 552 | 1 717 956 | 1 690 914 | 1 814 991 | 1 806 791 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 40 206 | −13 424 | 187 999 | −10 755 | −212 701 | −85 120 |
| Summa eget kapital | 74 213 | 60 789 | 248 788 | 238 033 | 75 332 | 65 212 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 453 052 | 303 209 | 416 558 | 644 950 | 377 150 | 389 200 |
| Rörelseresultat | 97 109 | −97 030 | 47 700 | −10 693 | −210 238 | −85 680 |
| EBITDA | 128 299 | −65 679 | 79 051 | 23 003 | −176 543 | −51 984 |
| Resultat före skatt | 40 206 | −13 424 | 235 528 | −10 755 | −212 701 | −85 120 |
| Årets resultat | 40 206 | −13 424 | 187 999 | −10 755 | −212 701 | −85 120 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 31 190 | 31 351 | 31 351 | 33 696 | 33 695 | 33 696 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Graf Bostäder AB
Översikt
Graf Bostäder AB (org.nr 556983-6645) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 389 200 kr, vilket är 3,2 % mer än året innan (377 150 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,0 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 85 120 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 872 003 kr och det egna kapitalet 65 212 kr (soliditet 3,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.