More10 Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 188 818 | 159 301 | 138 784 | 138 160 |
| Summa anläggningstillgångar | 418 267 | 418 267 | 605 998 | 755 971 |
| Summa tillgångar | 607 085 | 577 568 | 744 782 | 894 131 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 57 281 | 28 228 | 48 383 | 79 186 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 57 281 | 28 228 | 48 383 | 79 186 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 67 806 | −464 | 147 059 | 118 546 |
| Summa eget kapital | 549 804 | 549 340 | 696 399 | 814 945 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 94 000 | 0 | 188 000 | 152 000 |
| Rörelseresultat | 86 328 | 0 | 186 181 | 149 349 |
| Resultat före skatt | 86 034 | −464 | 185 442 | 149 349 |
| Årets resultat | 67 806 | −464 | 147 059 | 118 546 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: More10 Fastigheter AB
Översikt
More10 Fastigheter AB (org.nr 556983-4871) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 152 000 kr, vilket är 19,1 % mindre än året innan (188 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 118 546 kr (78,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 894 131 kr och det egna kapitalet 814 945 kr (soliditet 91,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.