Lovetass 7286 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 062 102 | 837 850 | 712 709 | 313 637 | 544 439 |
| Summa anläggningstillgångar | 143 473 | 315 436 | 213 447 | 142 011 | 123 055 |
| Summa tillgångar | 1 205 575 | 1 153 286 | 926 156 | 455 648 | 667 494 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 069 866 | 970 899 | 825 812 | 287 429 | 488 828 |
| Långfristiga skulder | 7 748 | 6 387 | — | — | — |
| Summa skulder | 1 077 614 | 977 286 | 825 812 | 287 429 | 488 828 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 30 411 | 48 040 | −75 657 | 67 875 | 10 446 |
| Summa eget kapital | 127 961 | 176 000 | 100 344 | 168 219 | 178 666 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 940 000 | 5 859 000 | 3 102 000 | 2 149 000 | 4 396 812 |
| Rörelseresultat | 26 934 | 69 191 | −68 192 | 92 351 | 21 836 |
| EBITDA | 51 641 | 133 228 | 5 597 | 163 787 | 106 392 |
| Resultat före skatt | 24 926 | 63 918 | −75 657 | 72 886 | 16 103 |
| Årets resultat | 30 411 | 48 040 | −75 657 | 67 875 | 10 446 |
| Personalkostnader | 528 884 | 547 760 | 417 005 | 599 716 | 1 336 697 |
| Avskrivningar | 24 707 | 64 037 | 73 789 | 71 436 | 84 556 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lovetass 7286 AB
Översikt
Lovetass 7286 AB (org.nr 556982-4328) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Edsbro. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 396 812 kr, vilket är 105 % mer än året innan (2 149 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 10 446 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 5 859 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 667 494 kr och det egna kapitalet 178 666 kr (soliditet 26,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.